Menu główne
CookiesAccept

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem
Ośrodek wypoczynkowy
Sekcje zainteresowań
Wideo
Linki
Facebook Gmina Lubasz

Biblioteka Publiczna w Lubaszu

  

BIBLIOTEKA PUBLICZ NA GMINY LUBASZ
ul. Bolesława Chrobrego 35
64-720 Lubasz
tel: 67 2556479

godziny otwarcia: 

od poniedziałku do piątku w godzinach  8-17

 

FILIA KRUCZ
Filia mieści się w dobudowanej części, za salą wiejska w Kruczu
tel: 67 2614419
godziny otwarcia: 

czwartki w godzinach  10-18Biblioteka Publiczna Gminy Lubasz oferuje:

 

  • literaturę piękną w wyborze dla dzieci, młodzieży i dorosłych,
  • literaturę popularno naukową,
  • słowniki,
  • encyklopedie,
  • leksykony,
  • czasopisma bieżące.

 

Posiadamy bezpłatny dostęp do internetu, prowadzimy lekcje biblioteczne, organizujemy spotkania autorskie

 

Nowości biblioteczne znajdziesz w katalogu on-line na stronie - http://lubasz-bpg.sowa.pl/

 

Księgozbiór Biblioteki w Lubaszu -17 478 wol.

 

Stan na 31.12.2017

Struktura Księgozbioru:

Litearatura Piękna dla dorosłych - 5.729 wol. 

Literatura Piekna dla dzieci i młodzieży -  6.206 wol

Litearatura Popularno - Naukowa - 5.543 wol.

Czytelinicy -1.231

Wypożyczenia - 23.129

Wypożyczalnia dla dorosłych

dladorotslych 1
dladorotslych 2
wyp
dladorotslych 4
Biblioteka lubasz

 Odział dla dzieci i młodzieży 

oddzial
oddzialdladzieci 1
oddzialdladzieci 2
oddzialdladzieci 3
oddzialdladzieci 4

 

 

Zapalał światła w mroku

Budził życie polskie…”

Ks. Antoni Ludwiczak Patronem Lubaskiej Biblioteki

Ks. Antoni Ludwiczak urodził się 16 maja 1878 roku w Kostrzynie koło Środy. Po przyjęciu święceń kapłańskich jako dwudziestopięcioletni ksiądz wikariusz zdobywał doświadczenie w pracy duszpasterskiej w Lubaszu. Ten okres ukazał już wyraźne talenty księdza i przyniósł pierwsze jego osiągnięcia na niwie kapłańskiej i narodowej. Przy parafii lubaskiej założył bibliotekę i czytelnię, mającą na celu szerzenie oświaty wśród parafian Lubasza i Gulcza. Prowadził pogadanki historyczne dla rolników tego terenu, założył spółdzielnię zaopatrzenia i zbytu pod nazwą „Rolnik”

W latach 1906 - 1907, w czasie pamiętnego strajku dzieci polskich, które nie chciały uczyć się religii w języku niemieckim, z powodzeniem i uporem kierował protestem dzieci w szkole w Lubaszu.

Władze Towarzystwa Czytelni Ludowych w 1912 roku podjęły decyzję o powierzeniu ks. Ludwiczakowi stanowiska sekretarza generalnego. Od tej pory nastąpiło uaktywnienie kół i bibliotek terenowych Towarzystwa Czytelni Ludowych, zorganizowanie stałych, fachowych kursów szkoleniowych dla bibliotekarzy i skarbników Towarzystwa Czytelni Ludowych założenie ponad 100 bibliotek m. in. w Niemczech: w Berlinie, Westfalii i Nadrenii i na Łużycach.

Pod kierunkiem ks. Ludwiczaka rozwinięto takie formy pracy bibliotecznej jak wykorzystywanie slajdów o tematyce narodowej, wyświetlanie filmów, organizowano wieczornice i wystawy książek, tworzono teatry amatorskie i muzea regionalne, uruchomiono zestawy biblioteczne ( po 100 woluminów) przekazywane sukcesywnie bibliotekom dla urozmaicenia oferty czytelniczej. Napisał artykuły fachowe stanowiące vademecum wiedzy bibliotekarza nt. wypożyczania, katalogowania i statystyki bibliotecznej. Aktywność duszpasterska i społeczna księdza, z uwagi na jej rezultaty, była w latach 1910- 1918 pilnie śledzona przez pruską policję i sporządzono o niej szczegółowe raporty do władz. Kolejne artykuły na łamach przeglądu Oświatowego dotyczyły obsługi bibliotek szkolnych i czytelni dla dzieci. Na corocznych szkoleniach bibliotekarzy w Szamotułach i Międzychodzie proponował nowe formy reklamy bibliotek TCL i obsługi wypożyczalni dziecięcych.

W latach 1914-1918, gdy działalność Towarzystwa Czytelni Ludowych została mocno ograniczona z powodu poboru większości bibliotekarzy do wojska, ksiądz podjął ważne decyzje. Zarządził akcję zabezpieczenia mienia i księgozbiorów Towarzystwa Czytelni Ludowych, by nie uległy rozproszeniu i w wolnej Polsce mogły dalej służyć społeczeństwu. Zainicjował też wspaniałą akcję nazwaną ‘Książka polska w polu dla polskiego żołnierza”, w wyniku której rozsyłano książki i czasopisma, książeczki do nabożeństwa i obrazki religijne do polskich żołnierzy na frontach wojny, rannym Polakom do szpitali wojskowych, do obozów internowania i jenieckich, gdzie przebywali rodacy. Wierząc głęboko w klęskę państw zaborczych i rychłe powstanie niepodległej Polski utworzył polską straż miejską, oddział bojowy. Uruchomił Polski Czerwony Krzyż i zespół pielęgniarek, został kapelanem oddziału powstańczego. W grudniu 1918 uczestniczył w Poznaniu w historycznym Polskim Sejmie Dzielnicowym. W wolnej Polsce wobec wyzwania chwili zaangażował się w działalność polityczno - narodową. Utworzył Narodowe Stronnictwo Ludowe, dla uaktywnienia wielkopolskiej wsi i małych miasteczek.

Został wybrany posłem do Sejmu Ustawodawczego, kierował Warmińskim Komitetem Plebiscytowym. W 1921 roku powołał pierwszy w Polsce Katolicki Uniwersytet Ludowy w Dalkach, gdzie kształciła się młodzież głownie w kierunku rolniczym i rzemieślniczym, również odbywały się tam szkolenia bibliotekarskie. Udzielał się w pracach koła poznańsko - pomorskiego Związku Bibliotekarzy Polskich i w Towarzystwie Bibliofilów Polskich.

Wybuch II wojny światowej przerwał jego twórczą działalność i pracowite życie, już 2 listopada 1939 r. został aresztowany przez okupanta. Odtąd dwa i pół roku spędził w tragicznych warunkach obozów hitlerowskich w Stutthofie, Sachsenhausen i w Dachau. Zginął zamordowany w komorze gazowej w Hartheim koło Linzu 17 czerwca 1942r.

Ksiądz Antoni Ludwiczak to wybitna postać, szczególnie dla bibliotekarzy i historii całego bibliotekarstwa. Uroczystym dopełnieniem jubileuszu 70-lecia powstania Biblioteki Publicznej Gminy Lubasz ( 1.10.1948) będzie nadanie bibliotece imienia ks. Antoniego Ludwiczaka, wielkiego duchownego, społecznika, patrioty, miłośnika książek, inicjatora powstania biblioteki i czytelni czasopism przy parafii w Lubaszu.

Będzie wielkim zaszczytem nosić imię tak wielkiego człowieka, który pozostanie na zawsze w pamięci historii narodowej, przekazywanej pokoleniom Polaków.

W Bibliotece Publicznej Gminy Lubasz znajdziecie Państwo książkę Marii Dąbrowskiej o ks. Antonim Ludwiczaku: „Zapalał światła w mroku, budził życie polskie….”.

Antoni Jan Ludwiczak

Ewa Stachowiak

Wczoraj w Trzciance odbył się Powiatowy Konkurs Pięknego czytania. Naszą bibliotekę reprezentowali: Agata Magdziarz i Jakub Mielczarek. W nawiązaniu jubileuszu 70 lecia naszej biblioteki, oraz nadania jej im. ks. Antoniego Ludwiczaka, dzieci czytały fragmenty książki Barbary Dąbrowskiej pt: "Zapalał światła w mroku, budził życie polskie.." o tym znamienitym Polaku.

 

IMG 20180418 103255-Resizer-700SR
IMG 20180418 103610-Resizer-700SR
IMG 20180418 134527-Resizer-700SR

 

 


 

 

„Książka i możliwość czytania
to jeden z największych
cudów ludzkiej cywilizacji"
Maria Dąbrowska

70 lat z Biblioteką Publiczną Gminy Lubasz

W ramach obchodów Tygodnia Bibliotek ph: „(DO) WOLNOŚĆ CZYTANIA"- 11 maja 2018 roku, nasza biblioteka będzie obchodzić jubileusz70-lecia swego istnienia. Biblioteka została zarejestrowana w Inspektoracie Szkolnym w dniu 1 października 1948 roku.
Mamy doskonałą okazję do świętowania i ujęcia w jubileuszowe ramy wszystkich zdarzeń i postaci z historii oraz czasów obecnych lubaskiej biblioteki.
Prekursorem szeroko rozumianej działalności społecznej,obok posługi duszpasterskiej już w 1904 roku był ks. Antoni Ludwiczak.Jego działania były również skierowane na sprawy biblioteczne. Z jego inicjatywy powstała biblioteka i czytelnia czasopism.
Obecnie prowadzimy prace związane z przybliżeniem uczniom sylwetki ks. Antoniego Ludwiczaka, ponieważ chcielibyśmy aby stał się On opiekunem duchowym naszej placówki.
Uwieńczeniem tych prac byłoby nadanie imienia:"Ks. Antoniego Ludwiczaka" Bibliotece Publicznej Gminy Lubasz, w dniu jej jubileuszu.

Kierownik Biblioteki
Ewa Stachowiak

 

 

 


 

 SPOTKANIA Z DOROSŁYMI - ,,Kołem Przyjaciół Biblioteki"

 

spotkanie z doroslymi 1
spotkanie z doroslymi 2
spotkanie z doroslymi 3
spotkanie z doroslymi 4
spotkanie z doroslymi 5
spotkanie z doroslymi 6
spotkanie z doroslymi 7

 

 

 


 

 SPOTKANIA AUTORSKIE

 

Spotkanie z Stanisławem Neumertem

stachunoumert 1
stachunoumert 2
stachunoumert 3
stachunoumert 4

 

Spotkanie z Elżbietą Panert - Mumot

spotkanie autorskiemumot 1
spotkanie autorskiemumot 2
spotkanie autorskiemumot 3
spotkanie autorskiemumot 4
spotkanie autorskiemumot 5
spotkanie autorskiemumot 6
spotkanie autorskiemumot 7
spotkanie autorskiemumot 8
spotkanie autorskiemumot 9

 

 

Spotkanie autorskie połączone z warsztatami dziennikarskimi z Zuzanną Przeworską

przeworska 1
przeworska 2
przeworska 3
przeworska 4


 LEKCJE BIBLIOTECZNE - Odwiedziny Najmłodszych

W dniu 23 kwietnia przypada Światowy Dzień Książki i praw autorskich. W lubaskiej bibliotece już dziś zaczęło się wielkie świętowanie. Odwiedziły nas dzieci z przedszkola Bajka – grupa Gromadka Kubusia Puchatka. Dzieci zapoznały się z biblioteką i księgozbiorem, oraz wysłuchały fragmentu bajki „Madagaskar”. Nie bez powodu poruszaliśmy się w klimacie Madagaskaru - gościem specjalnym był sam Król Julian, który odtańczył z dziećmi swoją ulubioną piosenkę „Wyginam śmiało ciało..”, oraz przyjął dzieci w poczet swoich wiernych poddanych. Nie obyło się również bez słodkiej niespodzianki. Kolejne świętowanie już w poniedziałek.

IMGP0230-Resizer-700SR
IMGP0231-Resizer-700SR
IMGP0236-Resizer-700SR
IMGP0237-Resizer-700SR

 


wycickzadobiblioteki 1
wycickzadobiblioteki 2
wycickzadobiblioteki 3
wycickzadobiblioteki 4

 


 

ZAJĘCIA W BILBIOTECE

 Wykonywanie prac manualnych, czytanie bajek, gry i zabawy

 

 

biblioteka zajcia
zajeciawbilbiotece 1
zajeciawbilbiotece 2
zajeciawbilbiotece 3
zajeciawbilbiotece 4
zajeciawbilbiotece 5
zajeciawbilbiotece 6
zajeciawbilbiotece 7
zajeciawbilbiotece 8
zajeciawbilbiotece 9
zajeciawbilbiotece 10
zajeciawbilbiotece 11
zajeciawbilbiotece 12
zajeciawbilbiotece 13

 

 

 

BIBLIOTEKA DLA MŁODEGO CZŁOWIEKA


Dziś rozpoczęły się warsztaty świąteczne dla przedszkolaków organizowane przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Lubaszu. Pierwsze zajęcia odbyły się w przedszkolu w Kamionce. Dzieci wykonały wspaniałe, kolorowe i niezwykle pomysłowe pisanki. Po ciężkiej artystycznej pracy wysłuchały bajek o Wielkanocy,a później nauczyły anie z biblioteki morskiego tańca. Dziękujemy za wspólną zabawę i zapraszamy na kolejne warsztaty!

 

biblioteka dla modego czowieka

 


 

 

 

 

 

 

W okresie wakacyjnym na zajęciach artystycznych w naszej bibliotece dzieci przygotowywały prace plastyczne na konkurs powiatowy „Wakacyjna przygoda z architekturą”.W konkursie wzięło udział 8 prac wykonanych przez dzieci z naszej gminy.W dniu 24.09.2015r. odbyło się uroczyste ogłoszenie wyników konkursu. Spośród 74 prac biorących udział w konkursie, aż 4 prace z naszej biblioteki zostały nagrodzone. Jedna z prac zajęła pierwsze miejsce a 3 inne zostały wyróżnione.

W konkursie udział wzięły:

Aleksandra Furman – I miejsce

Natalia Rozentreter – wyróżnienie

Julia Stróżyńska – wyróżnienie

Nadia Stróżyńska – wyróżnienie

Piękne prace wykonały również: Katarzyna Fręśko, Kamila Fręśko, Karolina Groś oraz Julia Szudera.W nagrodę dzieci wyjadą na jednodniową wycieczkę do Parku Kultur Świata w Drezdenku.Wszystkim serdecznie gratulujemy i zapraszamy do udziału w kolejnych konkursach.

prace na konkurs powiatowy-Resizer-700SR
wyróżnieni1-Resizer-700SR
wyróżnienie-Resizer-700SR
wyróżnieni2-Resizer-700SR

 

 

 

Copyright by gok-lubasz.pl Wszystkie prawa zastrzeżone.