Menu główne
CookiesAccept

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem
Ośrodek wypoczynkowy
Sekcje zainteresowań
Wideo
Linki
Facebook Gmina Lubasz

Borówczanki

borowa 

 


 

MIĘDZY NOTECIĄ A WARTĄ; W LUBASZU NA SKRAJU PUSZCZY NOTECKIEJ.

Towarzystwo Seniorów SŁONECZKO wraz z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Lubaszu w dniu 31 stycznia 2015 r zorganizowało trzecie, największe w północnej Wielkopolsce, spotkanie zespołów śpiewaczych seniorów pod hasłem „Hej kolęda, kolęda …”

Piękne pastorałki i kolędy wyśpiewywało prawie trzystu seniorów z 16 zespołów dorzecza Warty i Noteci. Na Przeglądzie wystąpiły po raz pierwszy zespoły: NADWARCIAŃSKIE PUSZCZYKI z Puszczykowa, GOŚLIŃSKIE CHABRY z Murowanej Gośliny, MALWY z Siedliska oraz MAŁOLATY z Trzcianki. Ponadto koncertujące już wcześniej w Lubaszu: PRZEMYSŁAW II z Rogoźna, CHBARY z Wronek, CANTATE DEO z Czarnkowa, ZŁOTY LIŚĆ z Budzynia, GOŚCINIANKA z Gościejewa, CHOJANKI z Chojna, OSTROROGSKIE JAŚKI z Ostrorogu, KANON z Mieściska, SARBIANIE z Sarbii gm. Mieścisko, CYKADY z Trzcianki, LUBASZANKI i BORÓWCZANKI z Lubasza,

Patronat nad całością objęli: Marcin Filoda, Wójt Gminy Lubasz oraz ks. Mirosław Wawrzyniak, proboszcz Lubaskiej Parafii. Pomocy w organizacji udzielili: Iwona Wieczorek, Dyrektor Gimnazjum, w którym odbyła się impreza oraz Elżbieta Sobkowiak, Dyrektor Przedszkola. Materialnie i finansowo przegląd wsparli: Gmina Lubasz i Powiat Czarnkowsko-Trzcianecki oraz przedsiębiorcy Lubasza i okolic. Wiele pracy i czasu włożyły członkinie i sympatycy Towarzystwa Seniorów, zespół BORÓWCZANKI, Rada Sołecka wsi Lubasz oraz woluntariuszki i wolontariusze Gimnazjalnego Koła CARITAS, zabezpieczający techniczno-organizacyjne warunki Przeglądu. Wśród zaproszonych gości byli obecni: Starosta Tadeusz Teterus, Burmistrz Czarnkowa Franciszek Strugała oraz radni, sołtysi i sponsorzy.

Występy seniorów poprzedziły „jasełka” w wykonaniu najmłodszych mieszkańców Lubasza z Przedszkola BAJKA. Kolędowy koncert zakończyły MAŁOLATY, panie w wieku bardziej dojrzałym z zespołu seniorów działającego przy Trzcianeckim Domu Kultury, prezentując kolędy przygotowane specjalnie na tę okazję.

W czasie pond trzygodzinnego programu śpiewaczego organizatorzy zapewnili uczestnikom ciepłe i zimne napoje, kanapki i desery oraz posiłek obiadowy. Seniorzy mogli również obejrzeć trzy duże wystawy fotograficzne: „Dawny Lubasz w obiektywie” i „Lubaskie akcenty Powstania Wielkopolskiego” –przygotowane przez Krystynę Graczyk oraz „Rowerowa pielgrzymka do Bułgarii i Rumunii” – przygotowaną przez Sławomira Łapawę.

Część koncertową Przeglądu, którą obserwowała licznie zgromadzona na widowni publiczność z Lubasza i okolic, zakończono wręczeniem okolicznościowych dyplomów i statuetek oraz upominków ufundowanych przez sponsorów, wśród których wymienić należy: Gminę Lubasz, Parafię Lubasz, Nadleśnictwo Krucz, Bank Spółdzielczy Czarnków, PLASTMET Lubasz, RSP Bzowo, RSP Sławno, MERCBED, EDUKACJĘ Lubasz, PHU KORA Lubasz, PIEKARNIĘ Lubasz i OSM Czarnków. Każdy z uczestników Przeglądu otrzymał również foto-biuletyn obrazujący działania TS SŁONECZKO w 2014 roku.

Po wszystkich emocjach wywołanych scenicznym stresem oraz potrzebą aprobaty i uznania słuchaczy, a także wysiłku strun głosowych organizatorzy podali posiłek obiadowy, po spożyciu, którego wróciły nadwątlone śpiewaniem siły witalne. Uzupełnienie energii dało impuls do udziału w drugiej części kolędowego spotkania o charakterze towarzysko biesiadnym. Rozpoczęte po obiedzie karnawałowe tańce i pląsy trwały do późnych godzin wieczornych.

Dokonując podsumowania Barbara Kozera, Prezes Towarzystwa Seniorów SŁONECZKO, podziękowała wszystkim zespołom za zaśpiewane kolędy i pastorałki. Wyraziła opinię, że lubaskie kolędowanie na trwale wpisuje się do kalendarza imprez seniorów i staje się wspaniałym spotkaniem śpiewaczym, utrwalającym nasze polskie tradycje i bożonarodzeniowe zwyczaje.

 

 

 


 

borowy

 

 

 

 


 

Kolędowanie seniorów.

 

Towarzystwo Seniorów SŁONECZKO wraz z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Lubaszu w dniu 4 lutego 2014 r zorganizowało drugie spotkanie zespołów śpiewaczych seniorów pod hasłem „Hej kolęda, kolęda …”

Piękne pastorałki i kolędy wyśpiewywało 16 zespołów w łącznej liczbie 324 osoby. Na przeglądzie wystąpili seniorzy z zespołów PRZEMYSŁAW II z Rogoźna, CHBARY z Wronek, CANTATE DEO z Czarnkowa, ZŁOTY LIŚĆ z Budzynia, GOŚLINIANKA z Murowanej Gośliny, GOŚCINIANKA z Gościejewa, SONATA z Obornik, CHOJANKI z Chojna, OSTROROGSKIE JAŚKI z Ostrorogu, BETLEJEMKA z Szamotuł, KANON i SARBINIE z Mieściska, ZŁOTY KŁOS z Dusznik, CYKADY z Trzcianki, LUBASZANKI i BORÓWCZANKI z Lubasza,

Patronat nad całością objęli: Zbigniew Jahns, Wójt Gminy Lubasz oraz ks. Mirosław Wawrzyniak, proboszcz Lubaskiej Parafii. Pomocy w organizacji udzielili: Iwona Wieczorek - Dyrektor Gimnazjum, w którym odbyła się impreza, Elzbieta Sobkowiak - Dyrektor Przedszkola oraz Andrzej Kopaczewski Dyrektor GOK. Materialnie i finansowo przegląd wsparli: samorząd Gminy Lubasz i Powiatu Czarnkowsko-Trzcianeckiego oraz przedsiębiorcy Lubasza i okolic. Wiele pracy i czasu włożyli członkinie i sympatycy Towarzystwa Seniorów, zespół BORÓWCZANKI oraz woluntariuszki Gimnazjalnego Koła CARITAS, zabezpieczający techniczne i kulinarne warunki Przeglądu. Wśród zaproszonych gości byli obecni: Wicestarosta Tadeusz Teterus, Wiceburmistrz Czarnkowa Grzegorz Kaźmierczak, Wójt Gminy Mieściska ……, Dyrektor MCK w Czarnkowie Jan Pertek oraz radni, sołtysi i sponsorzy.

Po uroczystym otwarciu Przeglądu zebrani seniorzy wysłuchali pięknych pastorałek duetu, któremu liderowała Katarzyna Wiza, solistka czarnkowskiego chóru Harmonia. Po nich, kolejne zespoły prezentowały repertuar specjalnie przygotowany na tę okazję.

W czasie pond trzygodzinnego programu śpiewaczego uczestnicy mogli korzystać z ciepłych i zimnych napojów, kanapek oraz wypieków i deserów, a także galanteryjnych wyrobów mleczarskich, które serwowała kawiarenka prowadzona prze lubaskie ”słoneczka”. Mogli również obejrzeć trzy duże wystawy fotograficzne: „Dawny Lubasz w obiektywie” i „Lubaskie akcenty Powstania Wielkopolskiego” –przygotowane przez Krystynę Graczyk oraz „Rowerowa pielgrzymka do Fatimy” – przygotowana przez Sławomira Łapawę.

Część koncertową Przeglądu zakończono wręczeniem okolicznościowych dyplomów i statuetek współfinansowanych przez samorząd gminny i powiatowy oraz sponsorów, wśród których wymienić należy: Nadleśnictwo Krucz, Bank Spółdzielczy w Czarnkowie, Spółkę PLASTMET w Lubaszu, RSP Sławno, RSP Bzowo, Piekarnię w Lubaszu i OSM Czarnków. Każdy z uczestników przeglądu otrzymał również foto-biuletyn obrazujący działania TS SŁONECZKO w 2013 roku.

Po wszystkich emocjach wywołanych scenicznym stresem oraz potrzebą aprobaty i uznania słuchaczy, a także wysiłku strun głosowych organizatorzy podali posiłek obiadowy, po spożyciu, którego wróciły nadwątlone śpiewaniem siły witalne. Uzupełnienie energii dało impuls do udziału w drugiej części kolędowego spotkania o charakterze towarzysko biesiadnym. Rozpoczęte po obiedzie karnawałowe tańce i pląsy trwały do późnych godzin wieczornych.

Dokonując podsumowania Barbara Kozera, Prezes Towarzystwa Seniorów SŁONECZKO, podziękowała wszystkim zespołom za przybycie oraz zaśpiewane kolędy i pastorałki. Wyraziła opinię, że lubaskie kolędowanie na trwale wpisuje się do kalendarza imprez seniorów i staje się wspaniałym spotkaniem śpiewaczym, utrwalającym nasze polskie tradycje i bożonarodzeniowe zwyczaje.

 

 

 

 


 

BORÓWCZANKI - Podsumowanie roku 2013

 

 Borówki 2013

 

 

 


 

Borówczanki 2012 - Podsumowanie

(Kliknij w link)

 


 

Lubaskie kolędowanie.

Lubaskie Towarzystwo Seniorów SŁONECZKO zaplanowało i zrealizowało kolejne przedsięwzięcie o skali znacznie wykraczającej poza granice gminy i powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego. Było nim zorganizowane w dniu 15 stycznia 2013 r. spotkanie zespołów śpiewaczych seniorów pod hasłem „Hej kolęda, kolęda …” Piękne pastorałki i kolędy wyśpiewywało 11 zespołów w łącznej liczbie 192 osób. Na przeglądzie wystąpili seniorzy z zespołów PRZEMYSŁAW II z Rogoźna, CHBARY z Wronek, CANTATE DEO z Czarnkowa, ZŁOTY LIŚĆ z Budzynia, GOŚLINIANKA z Murowanej Gośliny, GOŚCINIANKA z Gościejewa, BETLEJEMKA z Szamotuł, CHOJANKI z Chojna, OSTROROGSKIE JAŚKI z Ostrorogu, LUBASZANKI oraz BORÓWCZANKI z Lubasza,

Patronat nad całością objęli: Zbigniew Jahns, Wójt Gminy Lubasz oraz ks. Mirosław Wawrzyniak, proboszcz Lubaskiej Parafii. Pomocy w organizacji udzielili: Marcin Korczyc, Dyrektor Szkoły Podstawowej, w której odbyła się impreza oraz Andrzej Kopaczewski Dyrektor GOK. Materialnie i finansowa przedsięwzięcie wsparli przedsiębiorcy Lubasza i okolic. Wiele pracy i czasu włożyli członkinie i sympatycy Towarzystwa Seniorów, zespół BORÓWCZANKI oraz woluntariuszki Gimnazjalnego Koła CARITAS, zabezpieczający techniczne i kulinarne warunki Przeglądu.

Po uroczystym otwarciu Przeglądu zebrani seniorzy wysłuchali koncertu grupy młodych wokalistów, którym liderowała Katarzyna Wiza, solistka czarnkowskiego chóru Harmonia. Po nich, kolejne zespoły prezentowały repertuar specjalnie przygotowany na tę okazję.

W czasie pond dwugodzinnego programu śpiewaczego uczestnicy mogli korzystać z ciepłych i zimnych napojów, kanapek oraz wypieków i deserów, a także    galanteryjnych wyrobów mleczarskich, które serwowała kawiarenka prowadzona prze lubaskie ”słoneczka”.

Część koncertową Przeglądu zakończono wręczeniem okolicznościowych statuetek, dyplomów i upominków ufundowanych przez samorząd Gminy Lubasz i sponsorów, wśród których wymienić należy: Nadleśnictwo Krucz, Bank Spółdzielczy w Czarnkowie, Spółkę PLASTMET w Lubaszu, RSP Sławno, RSP Bzowo, Piekarnię w Lubaszu i OSM Czarnków.

Po wszystkich emocjach wywołanych scenicznym stresem oraz potrzebą aprobaty i uznania słuchaczy, a także wysiłku strun głosowych organizatorzy podali posiłek obiadowy, po spożyciu którego wróciły nadwątlone śpiewaniem siły witalne. Uzupełnienie energii dało impuls do udziału w drugiej części kolędowego spotkania o charakterze towarzysko biesiadnym. Rozpoczęte po obiedzie karnawałowe tańce i pląsy trwały do późnych godzin wieczornych.

Dokonując podsumowania Barbara Kozera, Prezes Towarzystwa Seniorów SŁONECZKO, podziękowała wszystkim zespołom za przybycie oraz zaśpiewane kolędy i pastorałki. Wyraziła nadzieję, że lubaskie kolędowanie zostanie włączone do kalendarza imprez organizacji seniorów i stanie się cyklicznym spotkaniem śpiewaczym, utrwalającym nasze polskie tradycje i zwyczaje bożonarodzeniowe.


 


 

Dziś,  pod koniec  czerwca 2011 roku, można powiedzieć, że przypadkowe, nieplanowane spotkanie dwóch koleżanek , nauczycielek z Lubasza zaowocowało powstaniem nowego zespołu śpiewaczego. Pierwsza „zbiórka” odbyła się 17 maja 2010 roku w letnim domku  Barbary Kozera, która rok wcześniej uaktywniła grupę seniorów Lubasza i okolic  tworząc organizację pod nazwą TOWARZYSTWO SENIORÓW SŁONECZKO. Funkcję instruktora muzycznego podjęła  Urszula Wicher.  W skład zespołu weszły: Małgorzata Wiśniewska,  Stefania Matuszak, Daniela Magdzińska, Elzbieta Dmytrasz-Wolska, Henryka Modrzyńska oraz Jerzy Roj - akordeonista z Ostrorogu. Poza chęciami „zespół” nie dysponował ani lokalem na próby, ani środkami na stroje i innymi atrybutami niezbędnymi do wykonywania działalności wokalno-muzycznej. Po wnikliwej analizie sytuacji inicjatorki podjęły działania mające na  celu zabezpieczenie niezbędnych dla funkcjonowania zespołu warunków organizacyjno-technicznych. I choć , zgodnie z tekstem piosenki Ireny Santor „wiara przenosi góry tylko raz”, to pasja i zaangażowanie grupy inicjatywnej oraz pomoc Państwa Andrzeja i Małgorzaty Wiśniewskich sprawiły, że wspólne działania tego „jednego razu” zakończyły się sukcesem. Państwo Barbara i Zygfryd Kozerowie udostępnili nieodpłatnie domek na próby, a Państwo Wiśniewscy pomogli w innych sprawach. Większość  prac  wykonywano we własnym zakresie:  np.: członkinie szyły i adoptowały stroje,  muzykę i teksty piosenek tworzyła  Urszula Wicher, wideofilmowanie –  Andrzej Wiśniewski,  dokumentację i promocję w mediach lokalnych zapewniali  Barbara i Zygfryd Kozerowie. Mecenat nad całością objęło Towarzystwo Seniorów SŁONECZKO.
Po pokonaniu głównych barier natury materialno-technicznej, na drugim spotkaniu zespół przybrał  nazwę ZESPÓŁ ŚPIEWACZY BORÓWCZANKI  dla podkreślenia związku z naturą, owocami runa leśnego borów Puszczy Noteckiej oraz uhonorowania sponsora – producenta borówek. Ustalono również, że podstawowy człon  repertuaru śpiewaczego stanowić będą pieśni  patriotyczne, ludowe, maryjne  oraz biesiadne i okazjonalne. 


Pierwszy tekst prezentujacy  zespół, „Borówczanki – to my!”, napisała Urszula Wicher.
„My jesteśmy Borówczanki,
I w swej nazwie owoc mamy.
Owoc smaczny i dorodny,
Eksportowy, fioletowy.
Dziś do śpiewu chęci mamy
I wesoło Wam śpiewamy.
Niechaj lecą nasze śpiewy,
Tam gdzie borówkowe krzewy.
Więc sponsorom dziękujemy,
Dużo szczęścia darujemy.
Gdy nasz zespół się wzbogaci,
Hojnie pieśnią Wam odpłaci.”
Z perspektywy roku można powiedzieć, że BORÓCZANKI  hojnie się odpłacają  wykonując wiele utworów na różnego rodzaju spotkaniach  okazjonalnych i oficjalnych, sławią gminę i parafię Lubasz nas festynach, dożynkach i przeglądach na terenie powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego i Wielkopolski. Otrzymały wiele nagród i wyróżnień, a przede wszystkim przynosiły  uśmiech i radość słuchaczom i sympatykom.  Od października 2010 przybyły cztery –„boróweczki”, od grudnia 2011 do zespołu dołączył  Hieronim Wardęga,, a od kwietnia 2011 - Maria Witt. Na koniec czerwca 2011 roku zespół liczy siedem pań, cztery dziewczynki oraz jednego pana. Akompaniuje na akordeonie Jerzy Roj, a kieruje  nim Urszula Wicher.
Gwoli prawdy i kronikarskiego obowiązku prezentujemy poniżej ważniejsze dokonania Zespołu Śpiewaczego BORÓWCZANKI  z pierwszego roku działalności, który z początkiem 2011 roku objęty został patronatem Wójta Gminy Lubasz.

Copyright by gok-lubasz.pl Wszystkie prawa zastrzeżone.