Menu główne
CookiesAccept

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem
Ośrodek wypoczynkowy
Sekcje zainteresowań
Wideo
Linki
Facebook Gmina Lubasz

Dożynki w Lubaszu.

Natura w tym roku nie sprzyjała żniwiarzom, bardzo opóźnione zbiory zbóż były wyścigiem z czasem i walką z deszczową aurą o to, aby dokończyć koszenie swoich pól. O świętowaniu dożynkowym nie było mowy, dlatego też termin dożynek w Lubaszu przesunięto o dwa tygodnie.Tą ciężką pracę i wyrzeczenia natura postanowiła wynagrodzić rolnikom przynajmniej na czas organizowanych dożynek, które odbyły się w ostatnią sobotę przy pięknej słonecznej pogodzie.Gminne Dożynki Gminno-Parafialne odbyły się w lubaskim amfiteatrze, a ich organizatorami była Gmina Lubasz, Gminny Ośrodek Kultury w Lubaszu oraz Sołectwo Wsi Jędrzejewo.Z Jędrzejewa wywodzą się też Gospodarze tegorocznych dożynek, przodujący rolnicy Katarzyna Jagła oraz Łukasz Wlekły.Rozpoczęło się tradycyjną Mszą św. w lubaskim Sanktuarium, w której uczestniczyli rolnicy wraz z dożynkowymi wieńcami, przedstawiciele samorządu, reprezentanci jednostek obsługujących rolnictwo, poczty sztandarowe oraz wielu zaproszonych gości.Po zakończeniu mszy korowód dożynkowy, który poprowadziła Orkiestra Dęta OSP Krajenka, przeszedł do amfiteatru, gdzie odbyły się dalsze uroczystości.

Po powitaniu gości wystąpił Wójt Gminy Lubasz Marcin Filoda, który podsumował tegoroczny trud rolników życząc wszystkim satysfakcji z wykonywanej pracy. Kolejnym punktem było wystąpienie Starosty Powiatowego Tadeusza Teterusa oraz gości, którzy również nie szczędzili słów uznania za trud włożony w tegoroczne żniwa.Tradycyjny obrzęd dożynkowy przedstawiły panie zespołu śpiewaczego „Borówczanki” działającego przy GOK w Lubaszu, w składzie: Urszula Wicher (kierowniczka), Teresa Abramczyk, Damiana Magdzińska, Henryka Modrzyńska, Irena Piotr, Maria Witt, Grażyna Adam, Elżbieta Dmytraż-Wolska i Jerzy Roj.Podczas obrzędu nastąpiło uroczyste przekazanie chleba upieczonego z tegorocznych zbiorów, gospodarze dożynek Pani K. Jagła i Ł. Wlekły wręczyli chleb władzom samorządowym, Wójtowi Gminy Marcinowi Filodzie, Przewodniczącej Rady Gminy Żanecie Andrzejewskiej oraz Proboszczowi Parafii w Lubaszu Andrzejowi Magdziarzowi.Smakowity chleb od razu został pokrojony i rozczęstowany wśród zgromadzonych w amfiteatrze. Dla wszystkich starczyło… a to za sprawą wcześniej przygotowanych przez organizatorów dodatkowych bochenków chleba.

Kolejnym tradycyjnym punktem programu była Prezentacja Korowodów Dożynkowych z wieńcami uplecionymi przez poszczególne wsie sołeckie gminy.Za wyjątkiem Klempicza i Dębego wszystkie wsie wystawiły w tym roku wieńce, które reprezentanci wsi zaprezentowali przed publicznością, no i oczywiście przed Komisją Konkursową, która od razu wzięła się do pracy w celu wyłonienia najlepszych. Komisja w składzie: Beata Szymkowiak, Justyna Przybył, Władysław Dymek i Karolina Rążewska-Golik zgodnie z przewidywaniami obserwatorów Pierwsze miejsce przyznała wieńcowi z Lubasza (nagroda pieniężna w wysokości 900 zł. ), II miejsce zdobyła wieś Bzowo-Goraj ( 700 zł.) i III miejsce wieś Jędrzejewo – gospodarze tegorocznych dożynek ( 500 zł.). Kolejne nagrody były następujące:

IV miejsce – Nowina (450 zł.), V miejsce – Krucz (400 zł.), VI miejsce –Miłkowo (350 zł.), VII miejsce Kamionka (300 zł.) i dalsze równorzędne: Antoniewo, Kruteczek, Prusinowo, Sławno, Sokołowo, Stajkowo (po 250 zł.).Dzięki odpowiednio sformułowanemu rok temu regulaminowi konkursu oraz fachowemu podejściu członków komisji, praktycznie wszystkie wieńce były wieńcami, a nie kompozycjami przestrzennymi. Kiedyś tradycyjne wieńce zawsze były stylizowane na wianki, które można było założyć na głowie.

Następnym punktem programu był występ grupy wokalnej „Lubaski Jednorożec” działającej przy GOK w Lubaszu pod kierunkiem Pani Ewy Zagrodzkiej. Tradycyjne piosenki ludowe i biesiadne zaprezentowały: Nikola Witkowska, Oliwia Papaj, Blanka Wicher, Otylia Kiedrowska, Karolina Mania, Wiktoria Pepke, Jadwiga Stochaj, Jagoda Urban.Efektowny występ Orkiestry Dętej OSP z Krajenki z pokazem tanecznym mażoretek był kolejną atrakcją dożynek, a na koniec odbyła się ostatnia w tym roku zabawa taneczna w amfiteatrze, grał zespół „Hazard”.Nad sprawnym przebiegiem scenariusza czuwał konferansjer Paweł Zajda.

Dożynki były okazją do wręczenia specjalnych nagród dla przodujących w gminie rolników i hodowców. Wójt Gminy Marcin Filoda przyznał te nagrody Państwu Małgorzacie i Andrzejowi Wiśniewskim, Andrzejowi i Elżbiecie Grześ, Bartłomiejowi Cichorkowi, Dorocie i Zdzisławowi Bałęcznym, Alicji i Sławomirowi Wicher.Dożynki swoją oprawę oraz sprawny przebieg zawdzięczają organizatorom i sponsorom : Gmina Lubasz, GOK Lubasz, Sołectwo Jędrzejewo, Bank Spółdzielczy w Czarnkowie, Przedsiębiorstwo KORA Lubasz, Przemysław Cichorek ze Stajkowa, a także strażakom OSP Lubasz i Stajkowo.Pyszną grochówkę w prawdziwej kuchni polowej ugotowali z pomocą rodziny Krzysztof Orłowski i Mateusz Kaźmierczak.

D-2017-Resizer-700SR
D1-2017-Resizer-700SR
D2-2017-Resizer-700SR
D3-2017-Resizer-700SR
DSC09276-Resizer-700SR
DSC 0114-Resizer-700SR
DSC 0127-Resizer-700SR
DSC 0909-Resizer-700SR
DSC 0920-Resizer-700SR
DSC 0941-Resizer-700SR
DSC 0945-Resizer-700SR
DSC 0970-Resizer-700SR
DSC 0979-Resizer-700SR
DSC 0989-Resizer-700SR
DSC 1115-Resizer-700SR
DSC 1124-Resizer-700SR


S. Magdziarz

(Fot. L. Helwich, M. Suchoń)

Copyright by gok-lubasz.pl Wszystkie prawa zastrzeżone.