Zwiastuny Kultury 2018

Jesień, to umowny termin podsumowań, podziękowań i prezentacji planów na przyszłość w instytucjach kultury. Podczas imprezy zorganizowanej przez Gminny Ośrodek Kultury w Lubaszu, uhonorowano animatorów, pomysłodawców działań kulturalnych, wielkimi brawami nagrodzono firmy i instytucje wspierające przedsięwzięcia, a swoich właścicieli, w trzech kategoriach znalazły również „Lubaskie Jednorożce Kultury 2017”. Sentymentalna „Rozmowa o Lubaszu” z panem Janem Pertkiem, spektakl „Rozmaryn”, w wykonaniu Marty Pohrebny oraz zaproszenie do galerii zdjęć, idealnie wpisały się w zjawiskowy nastrój, jaki udało się stworzyć w Restauracji „Portus”.

DSC 0491

Gminny Ośrodek Kultury w Lubaszu w skali roku, organizuje i współorganizuje kilkadziesiąt wydarzeń z zakresu kultury, sportu i rekreacji. Dodatkowo prowadzone i realizowane są zajęcia o charakterze warsztatowy, artystycznym i konkursowym. Prezentacja zdjęć, przy słownym opisie pozwoliła wszystkim obecnym, dokonać swoistej podróży w czasie, na przestrzeni mijającego roku. Gminny Ośrodek Kultury mógł liczyć na wsparcie licznego grona przedsiębiorców, firm, instytucji, partnerów i osób prywatnych, dzięki którym udało się zrealizować wiele fantastycznych inicjatyw. Nie sposób oczywiście wyróżnić i wskazać wszystkich „przyjaciół” ale specjalne podziękowania powędrowały dla Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Czarnkowie, Firmy Steico oraz Nadleśnictwa Krucz. W gronie partnerów w minionym roku, na których pomoc i wsparcie zawsze można było liczyć znaleźli się Bank Spółdzielczy w Czarnkowie, Dora Metal, Plastmet, Centrum Ubezpieczeń Szymkowiak, Piekarnia Sendal, Danex Rosko, Merc Bed, Sklep Lewiatan Lubasz, Kwiaciarnia Magnolia, Kwiaciarnia Euforia, Cafe 15, Firma Kora, Zajazd Meteor, Centrum Ogrodnicze Szymona Przewdzięka, Fabryka Zdrowia, placówki oświatowe, kluby, stowarzyszenia, organizacje i instytucje z terenu Gminy Lubasz. W trakcie spotkania uhonorowano również pracowników, instruktorów i animatorów funkcjonujących na stałe w strukturach oraz podziękowano osobom odpowiedzialnym za realizacje cyklu projektów w ramach „Kulturalnej Gminy Lubasz”, dzięki którym udało się zrealizować ciekawe wydarzenia i warsztaty w Kamionce, Jędrzejewie, Prusinowie i Lubaszu.

„Zwiastuny Kultury” zainaugurowały również, wyjątkową formę prezentacji doświadczeń, wspomnień, przemyśleń związanych z Lubaszem. Dzięki przyjęciu zaproszenia do rozmowy przez pana Jana Pertka, udało się spojrzeć na „Naszą mała Ojczyznę” z punktu widzenia wieloletniego mieszkańca, człowieka o wielu talentach i życiowych doświadczeniach. Nie zabrakło pięknych słów, wzruszających historii i żartów, które w odniesieniu do naszej miejscowości były jeszcze bardziej zabawne. Cykl z pewnością znajdzie swoją kontynuacje w przyszłości.

Gminny Ośrodek Kultury w Lubaszu, postanowił umożliwić mieszkańcom, aktywnym kreatorom, dyrektorom, prezesom firm i instytucji, wreszcie członkom stowarzyszeń wskazanie pretendentów do nagrody "Lubaski Jednorożec Kultury 2017”. Grupa kilkudziesięciu osób, zaangażowanych bezpośrednio w działalność kulturalną, wskazała laureatów nagrody, która w tym roku miała swoją drugą edycje. Ostatecznie w kategorii „Wydarzenie, Inicjatywa, Impreza” głosami ankietowanych zwyciężył „Triathlon Lubasz”, wyprzedzając „Lubasz Freestyle Night”, „Festyn Wiejsko-Parafialny” i „Nadnotecki Festiwal Muzyczny”. Wśród Organizacji, Instytucji, Firm, w gronie blisko 30-stu pretendentów, najwięcej wskazań uzyskała „Edukacja Lubasz”, która w minionym roku świętowała piękne Jubileusze, a nagroda wręczona przez „świat kultury”, z pewnością stanowi dodatkowe uhonorowanie wieloletniej działalności. Na podium znalazły się również Towarzystwo Seniorów „Słoneczko”, firma Plastmet, Radwan Lubasz, Stowarzyszenie „Serce Dziecka” oraz Fabryka Zdrowia. Ostatnią kategorią był „Człowiek Kultury”, którym został w roku 2017 pan Zygfryd Kozera, inicjator wydarzeń angażujących wszystkich mieszkańców Gminy Lubasz, niezależnie od miejsca zamieszkania i wieku. Wszystkim laureatom gratulujemy, dziękując jednocześnie za sprawne przeprowadzenie konkursu.

„Zwiastuny Kultury” zabrały również uczestników spotkania w inny wymiar. Wszystko za sprawą wielokrotnej laureatki konkursów, zdobywczyni nagrody Grand Prix na 61 Ogólnopolskim Konkursie Recytatorskim, w kategorii „Teatr jednego aktora” Marty Pohrebny z Zielonogórskiego Ośrodka Kultury. Spektakl „Rozmaryn” na podstawie powieści „Rio Bar” Ivany Sajko, w reżyserii Małgorzaty Paszkier – Wojcieszonek, to historia samotnej kobiety w obcym mieście, opowieść o gniewie, rozdarciu, braku wiary w przyszłość. Monodram okazał się idealnym potwierdzeniem, że kultura nie zna barier, przyjmuje różnorakie formy i często budzi do refleksji, także nad własną formułą. W Lubaszu zdaję się być o tyle łatwiej, jeśli chodzi o organizacje przedsięwzięć związanych z teatrem, że mamy piękne doświadczenie związane z aktorstwem w wydaniu szkolnym i młodzieżowym.

Ostatnim akcentem spotkania, było zaproszenie na słodki poczęstunek i do galerii zdjęć, udostępnionej przez Bibliotekę Publiczną i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu. Gminny Ośrodek Kultury w Lubaszu pragnie bardzo serdecznie podziękować, Samorządowi Gminy Lubasz za całoroczną współpracę i wsparcie, a wszystkim uczestnikom i panu Marcinowi Błędzkiemu za stworzenie niepowtarzalnej atmosfery podczas „Zwiastunów Kultury 2018”.

Szymon Szwed / Gminny Ośrodek Kultury w Lubaszu