Menu główne
CookiesAccept

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem
Ośrodek wypoczynkowy
Sekcje zainteresowań
Wideo
Linki
Facebook Gmina Lubasz

Lubaskie kolędowanie 2018

Śpiewanie kolęd to jeden z najbardziej utrwalonych w naszym kraju sposobów świętowania Bożego Narodzenia. Najliczniejszym spotkaniem kolędowym w Powiecie Czarnkowsko-Trzcianeckim w święto „trzech króli” był VI Lubaski Przegląd Zespołów Śpiewaczych Seniorów HEJ KOLĘDA, KOLĘDA.

Przegląd, podobnie jak w latach poprzednich, zorganizowało Towarzystwo Seniorów SŁONECZKO we współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury, pod patronatem Marcina Filody – Wójta Gminy Lubasz i ks. Andrzeja Magdziarza – Proboszcza Parafii Lubasz. Novum tegorocznego przeglądu był Koncert Kolęd Polskich w wykonaniu studentów i absolwentów Uniwersytetu Muzycznego w Poznaniu pod dyrekcją prof. Tomasza Zagórskiego, sławnego tenora polskich i europejskich scen operowych. Młodym artystom śpiewakom, laureatom wielu festiwali i konkursów towarzyszył Zespól Folklorystyczny MARYNIA z Wronek oraz Zespół Trębaczy Myśliwskich z Goraja. Prowadzący koncert przypomniał, że utwory kolędowe, zarówno słowa jak i melodie, są ważnym działem twórczości polskiej. Mają charakter narodowy, są zaczerpnięte z folkloru różnych regionów Polski na melodię poloneza, mazurka, oberka, krakowiaka, kujawiaka. W okresach zaborów dla wielu pokoleń Polaków były pieśniami patriotycznymi, symbolem narodowym, ostoją polskości i pozwalały zachować ducha narodowego. Z biegiem wieków nabierały dostojeństwa i powagi, śpiewano je na melodie chorałów, hymnów, uroczystych polonezów i paradnych marszów. Wspólne zaśpiewanie kolęd przez artystów śpiewaków i seniorów amatorów w końcowej części koncertu stworzyło wyjątkową, magiczną atmosferę. Sprawiło, że wszyscy poczuli gwiazdkowy nastrój kojarzący się ze wspomnieniami z dzieciństwa, poczuli szczególną bliskość, radość ze spotkania przy choince w gronie innych śpiewających.

Po krótkiej przerwie technicznej na scenę wkroczyły amatorskie zespoły seniorów: BORÓWCZANKI z Lubasza, CHABRY z Wronek, ECHO-BEND z Goraja, GOŚCINIANKA z Gościejewa, JANBOYS z Chodzieży, KANON z Mieściska, LUBASZANKI z Lubasza, OSTROROGSKIE JAŚKI z Ostroroga, SARBIANIE z Sarbii gm. Mieścisko, SONATA z Kaczor oraz ZŁOTY LIŚĆ z Budzynia.

Przegląd zakończono wręczeniem okolicznościowych statuetek, dyplomów i upominków ufundowanych przez Wójta, Proboszcza i sponsorów, wśród których wymienić należy: Bank Spółdzielczy w Czarnkowie, Katarzynę i Michała Ryżków, RSP Sławno, RSP Bzowo, OSM Czarnków, MERC-BED Lubasz i PHU KORA Lubasz. Serdecznie dziękujemy.

Dokonując podsumowania Barbara Kozera, Prezes Towarzystwa Seniorów SŁONECZKO, podziękowała wszystkim osobom i instytucjom za okazaną pomoc organizacyjną i materialną, a szczególnie Szymonowi Szwedowi – Dyrektorowi GOK oraz zaangażowanym seniorkom i woluntariuszom młodzieżowego koła CARITAS. Wójt i Proboszcz zaprosili na kolejne VII kolędowe spotkanie seniorów w 2019 roku wyrażając przekonanie, że lubaskie kolędowanie jest doskonałym przykładem spotkania śpiewaczego, utrwalającego polskie tradycje i zwyczaje bożonarodzeniowe. Do zobaczenie i usłyszenia za rok.

Zygfryd Kozera

Andrzej Łusiewicz

1-Resizer-700SR
2-Resizer-700SR
3-Resizer-700SR
4-Resizer-700SR
5-Resizer-700SR
6-Resizer-700SR
7-Resizer-700SR
8-Resizer-700SR
9-Resizer-700SR
10-Resizer-700SR
11-Resizer-700SR
12-Resizer-700SR
13-Resizer-700SR


Copyright by gok-lubasz.pl Wszystkie prawa zastrzeżone.