Menu główne
CookiesAccept

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem
Ośrodek wypoczynkowy
Sekcje zainteresowań
Wideo
Linki
Facebook Gmina Lubasz

Dni Lubasza 2018

Dni Lubasza 2018 - było muzycznie, lirycznie i sportowo.
Cykliczna impreza Dni Lubasza organizowana i finansowana głównie przez Samorząd Gminy Lubasz i Gminny Ośrodek Kultury, tradycyjnie cieszyła się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców, wczasowiczów oraz uczestników przybyłych z okolicznych miejscowości. Nie zabrakło znanych propozycji na spędzenie czasu, a przygotowane przez organizatorów nowe pomysły spotkały się z pozytywnym odbiorem. Organizatorzy postanowili w tym roku zainaugurować Dni Lubasza niekonwencjonalnie, jak nigdy wcześniej, za sprawą realizowanych wydarzeń w kilku wsiach sołeckich jednocześnie.
Tak więc podczas tegorocznych Dni Lubasza było muzycznie, lirycznie oraz sportowo.

IMG 0106

 

 

 

 


Muzycznie:
Już w piątkowy wieczór pierwsze rytmy muzyczne zabrzmiały jednocześnie w miejscowościach Sławno, Krucz i Lubasz, inaugurując tegoroczne Dni Lubasza. 
W Sławnie zaprezentował swój kunszt artystyczny solista Teatru Wielkiego w Poznaniu Sławomir Heinrychowski, saksofonista i klarnecista rodem z Szamotuł, który zaprezentował w swoim repertuarze hity muzyki klasycznej oraz muzyki rozrywkowej. Dzięki pięknej scenerii i niesamowitemu brzmieniu saksofonu mieszkańcy Sławna i okolic na długo zapamiętają wyjątkowy koncert zrealizowany w scenerii Pałacu. Oprócz osiągnięć muzycznych artysta pochwalił się także swoimi osiągnięciami… sportowymi w dyscyplinie triathlonowej, biorąc udział między innymi w zawodach triathlonowych w Lubaszu. Gośćmi wieczoru byli między innymi: Pani Grażyna Graj Zastępca Wójta Gminy Lubasz, Pan Kazimierz Wicher Wiceprzewodniczący Rady Gminy w Lubaszu, Pani Katarzyna Dykow Sołtys Wsi Sławno. 
W Sali wiejskiej Kruczu dla mieszkańców pięknie zagrał lubasko-drezdenecki zespół muzyczny „Adagio” pod kierunkiem Szymona Spolankiewicza z Lubasza. Koncert ten wraz z mieszkańcami wysłuchał Wójt Gminy Lubasz Marcin Filoda oraz Roman Gościniak Radny RG w Lubaszu i Sołtys Krucza Pan Bronisław Tonak.
Koncert zespołu przedłużył się o blisko godzinę w porównaniu z planem, a wszystko za sprawą fantastycznej atmosfery i potrzeby zabawy wśród mieszkańców.
W Lubaszu ten inauguracyjny piątek był okazją dla mieszkańców i turystów przebywających w Lubaszu do zaprezentowania swoich umiejętności muzycznych w wersji karaoke. Do śpiewania zachęcał wszystkich niezmordowany DJ Mrówka. Niejako przerywnikiem zmagań wokalnych był wspaniały pokaz sztucznych ogni, którego blask odbijał się w wodzie lubaskiego jeziora.
Wszystkie te działania miały miejsce w piątkowy wieczór, dzięki czemu udało się stworzyć nową formułę, równolegle odbywających się imprez w kilku gminnych lokalizacjach. Dziękujemy Radom Sołeckim Sławna i Krucza z sołtysami za zaangażowanie i wsparcie.

Muzyczna sobota w amfiteatrze rozpoczęła się wieczornym koncertem galowym z udziałem gwiazdy polskiej estrady Joanny Lazer o przydomku „rudej” z zespołem” Red Lips”. Niepowtarzalny przebój pt. „To co nam było” rozgrzał widownię do czerwoności. Solidna dawka rocka w wykonaniu zespołu była kontynuacją tradycji, że w Dni Lubasza zawsze w sobotę ma miejsce koncert dla miłośników rocka.
Supportem, czyli koncertem poprzedzającym występ zespołu „Red Lips” były rodzime zespoły muzyczne: „Lake and River” działający przy Technikum Leśnym w Goraju oraz „Póki Co” działający przy Gminnym Ośrodku Kultury w Lubaszu.
Muzyczny sobotni wieczór zakończyła zabawa, do której zagrzewał DJ „Maco Er” z Nowego Tomyśla.
Niedziela także obfitowała w wydarzenia muzyczne, które rozpoczęły się występem dzieci szkolnych „Lubaskiego Jednorożca” pod kierunkiem Pani Ewy Zagrodzkiej. 
Potem amfiteatr „opanowała” muzyka country, żywiołowo i z klasą zagrał „Paweł Bączkowski & The Gold Country & Roll Band”. Jego koncert składał się z wielu znanych standardów muzyki country, ale jeden utwór sprawił, że koncert w Lubaszu Pana Pawła był wyjątkowy. Po raz pierwszy utwór z repertuaru Czerwonych Gitar pt. „Ładne oczy masz” zagrany został w wersji country. Teledysk z tym utworem „kręcony” był właśnie podczas koncertu, a kolejne sceny teledysku realizowane były na lubaskiej plaży.
Po koncercie country odbyło się losowanie loterii fantowej, ale zaraz po niej na scenę wkroczyły zespoły discopolowe – „ADONIS” i „MILANO”, aby porwać tłum widzów do śpiewu i tańca w rytm znanych i lubianych przebojów. Adonis, to nasz niemal rodzimy zespół, bo wywodzi się z Wielenia, a jego dokonania muzyczne są coraz szersze, ostatnio występował nawet w Londynie i Szkocji dla tamtejszej polonii.
Dalszy ciąg tańców w amfiteatrze kontynuowany był przy interpretacjach muzycznych Tomasza Mikołajczaka. Zabawa trwała do późnych godzin nocnych.

Lirycznie
Inauguracyjne piątkowe działania zaplanowano i zrealizowano również nad lubaskim jeziorem. Gminna Biblioteka Publiczna zaprosiła grono czytelników do zapoznania się z piękną literaturą, odnoszącą się do postaci Marszałka Piłsudskiego i jego najbliższych, za sprawą książki o tytule „Kobieta, którą pokochał Marszałek”. Wydarzenie zlokalizowane w pracowni „Sztuka z Natury”, pozwoliło brawami nagrodzić nie tylko pięknie czytających, ale również podziękować im za całoroczną współpracę z Biblioteką. Gościem spotkania była m.in. Pani Żaneta Andrzejeswska Przewodnicząca Rady Gminy w Lubaszu. Finałem spotkania był piękny występ Sebastiana Pawlaczyka. 
Niedzielne popołudnie przeznaczone było dla dzieci. Wystąpił dla nich Teatr „Terminus A Quo” z Nowej Soli ze spektaklem pt. Piraci w poszukiwaniu skarbów”, wciągając dzieci w akcję, wyzwalając w nich wielkie emocje.

Sportowo
Dni Lubasza, to także szereg imprez dedykowanych szeroko rozumianej rekreacji, często za sprawą ogromnego poświęcenia uczestników wkraczających w sport wyczynowy. „Czaruś Cup” miał swoją już dziewiątą edycje. Tradycyjnie dzięki Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej, Samorządowi Gminy Lubasz oraz pomysłodawcom i realizatorom Gminnemu Klubowi Radwan i licznemu gronu przyjaciół, sponsorów turniej potwierdził wypracowaną przez lata opinię, jako wydarzenie pozwalające spełniać swoje piłkarskie marzenia wśród grupy ponad 150-ciu adeptów piłki nożnej. Nie zabrakło nagród indywidualnych, zespołowych, pyszności i zdrowych produktów ze strony sponsora tytularnego, a turniej okazał się wyjątkowy, bo pierwszy raz w historii gospodarze zwyciężyli, potwierdzając, że miniony sezon pełen sukcesów na arenie wojewódzkiej nie był przypadkiem. Zwycięski zespół miał okazje zaprezentować się w strojach ufundowanych przez doktora Wojciecha Pawłowskiego i jego przychodnię. Podopieczni trenera Doriana Jarosza chyba byli mocno podekscytowani tym faktem, bo w turnieju dedykowanemu zawodnikom urodzonym w roczniku 2007, w grupie siedmiu zespołów nie stracili bramki. W niedzielę odbyły się rozgrywki dla chłopców z rocznika 2009 i młodszych. Finalnie w dwudniowych zmaganiach udział wzięły zespoły z Piły, Roska, Kaczor, Czarnkowa i Lubasza. 
Oprócz piłkarzy rywalizacje mieli tradycyjnie wędkarze, najlepsi wyłowili po ponad sześć kilogramów ryb, a pucharami i nagrodami uhonorowano najlepszych juniorów i seniorów. W turnieju piłki siatkówki plażowej udział wzięło ostatecznie pięć par, najlepsi otrzymali nagrody pieniężne od organizatorów. Sobota poza zmaganiami drużynowymi, zapewniła również sporo sportowych wrażeń za sprawą rajdu Nordic Walking, a grupa pod przewodnictwem Marzeny Kamińskiej Sokół zrobiła sobie mocny trening, za co została nagrodzona słodkościami i medalami, które wręczył Wójt Gminy Lubasz Marcin Filoda. Popołudnie w lubaskim Amfiteatrze miało międzynarodowy charakter. Wszystko za sprawą Grzegorza Peksy, który do „Starcia Tytanów o puchar Wójta”, poza polską czołówką strongmanów zaprosił reprezentanta Węgier… Kubotica. Ostatnim sportowym akcentem były zawody strzeleckie w Stajkowie, w których udział wzięło ponad dwudziestu zawodników. Rywalizację strzelecką udało się przeprowadzić dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem Strzeleckim i Fabryką Zdrowia w Lubaszu. 
Dni Lubasza się zakończyły, ale nie zupełnie… bo już we wtorek 14 sierpnia startuje „Summer Revolution III”, a w środę 15 sierpnia odbędzie się „Biesiada Seniorów”, podczas której będą śpiewane przede wszystkim piosenki patriotyczne, aby uczcić setną rocznicę odzyskania niepodległości. 
Szczególne podziękowania ze strony organizatorów należą się sponsorom, przyjaciołom kultury oraz osobom wspierającym tegoroczne Dni Lubasza. Ich szczegółowy wykaz znajduje się na stronach internetowych GOK i Gminy Lubasz.

Szymon Szwed
Sławomir Magdziarz
Gminny Ośrodek Kultury w Lubaszu

Copyright by gok-lubasz.pl Wszystkie prawa zastrzeżone.