Menu główne
CookiesAccept

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem
Ośrodek wypoczynkowy
Sekcje zainteresowań
Wideo
Linki
Facebook Gmina Lubasz

Lubaszanki

„LUBASZANKI” 1976 - 2016

 

Zespół „LUBASZANKI” działa pod patronatem Gminnego Ośrodka Kultury w Lubaszu. Wywodzi się z lubaskiego Koła Gospodyń Wiejskich, któremu przewodziła Pani Elżbieta Pawlaczyk z Lubasza – wielka społeczniczka. To właśnie ona zaraziła członkinie koła pracą społeczną i twórczą, podejmowała szereg działań i przedsięwzięć mających na celu aktywizację lokalnej społeczności. To z jej inicjatywy z członkiń koła wyłoniła się grupa śpiewająca, która zapoczątkowała dziś już 40-letnią tradycję popularyzacji bogactwa szeroko rozumianej historii i kultury naszego regionu.

Pierwsze założycielskie zebranie KGW w Lubaszu datuje się na dzień 22 marca 1976r., natomiast powstanie zespołu „Lubaszanki” przypisuje się przełomowi roku1976/77.

Pierwszym instruktorem zespołu został Pan Czesław Magdziarz, nauczyciel muzyki w Szkole Podstawowe w Lubaszu, człowiek nieprzeciętnego formatu, charyzmatyczny w swoim powołaniu, w pracy robiący wielkie rzeczy na miarę czasu. Pan Czesław Magdziarz to ojciec Sławomira Magdziarza, wieloletniego dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Lubaszu. Zbieg okoliczności, czy przeznaczenie?

Za czasów prowadzenia Zespołu przez Pana Czesława Magdziarza do repertuaru wprowadzone były obok starych polskich pieśni, także piosenki folklorystyczne, a nawet tradycyjny obrzęd żniwny.

Po śmierci Czesława Magdziarza instruktorem zespołu została Pani Janina Foltyn, osoba równie charyzmatyczna, zasłużona propagatorka folkloru Ziemi Szamotulskiej. Swoją instruktorską pracą zainspirowała wiele osób, wielu młodych ludzi, ucząc ich odkrywania bogactwa, jakie skrywa w sobie szeroko rozumiana kultura ludowa, w tym folklor. Pani Foltyn – założycielka i długoletnia kierowniczka, choreograf zespołu folklorystycznego „Szamotuły”, to po prostu Pomnik Kultury Ludowej Regionu Wielkopolski. To właśnie ona wywarła najsilniejszy wpływ na obecny wizerunek „Lubaszanek”.

Zespół Śpiewaczy „Lubaszanki” kontynuuje swą pracę, popularyzując idee folkloru oraz zachowania wartości historycznych i kulturowych regionu, promując naszą lubaską ziemię, tak w kraju, jak i za granicą. Zespół czynnie uczestniczy w zjazdach, spotkaniach, festiwalach, przeglądach i imprezach okolicznościowych, między innymi takich jak:

- Nadnoteckie Święto Pieśni i Muzyki Lubasz 1977 (i dalsze),

- Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą

(1977),

- Wielkopolskie Przeglądy Zespołów Pieśni Ludowej KGW w Dusznikach Wlkp. (od

1992r.),

- Spotkania Zespołów Folklorystycznych w Pile (od 1994r.),

- coroczne Spotkania Mikołajkowe w Pile (od 1998r.),

- Jesienne Spotkania Seniorów w Mirosławcu (od 1999r.),

- Przeglądy Nieprofesjonalnych Kapel Śpiewaków i Zespołów Ludowych w

Szamocinie (od 2003r.),

- Międzypowiatowe Spotkania Na Miedzy – Chełst (od 1995r.)

- Festiwale Piosenki Seniorów organizowane przez Siostry DDP w Szamotułach

(od 2000r.),

- Powiatowy Dzień Pieśni i Muzyki w Lubaszu (od 2010r.),

- Spotkania Seniorów w Obornikach (od 2000r.).

„Lubaszanki” mają też na swoim koncie wojaże zagraniczne , tj. występy połączone ze zwiedzaniem , miedzy innymi w takich krajach, jak: Niemcy, Dania, Francja, Holandia, Rumunia, Sardynia, Ukraina, Białoruś.

W swym repertuarze oprócz pieśni i piosenek ludowych Zespół ma również bloki piosenek z lat 20-tych i 30-tych, cygańskich, żołnierskich, biesiadnych, religijnych i kolędowych. Promuje też obrzędy, np.: jasełkowe, dożynkowe i sobótkowe.

Rok 2010 przyniósł sporo zmian personalnych, począwszy od władz samorządowych w Lubaszu, a skończywszy na dyrekcji kultury oraz składzie samego zespołu „Lubaszanki”. Kierownictwo Zespołu obejmuje Pani Małgorzata Granops-Hogiel, miłośniczka muzyki i kultury ludowej, jednocześnie 20-letnia członkini Zespołu, kontynuująca dalej ludową tradycję swojej „Małej Ojczyzny”, jaką jest ziemia lubaska.

 

Obecny skład Zespołu „Lubaszanki”:

1. Granops-Hogiel Małgorzata – Kierownik Zespołu

2. Chęś Zbigniew – akompaniator

3. Błoch Regina

4. Nobik Bożena

5. Kubiś Czesława

6. Krüeger Łucja

7. Bączyk Barbara

8. Cichowicz Maria

9. Floerke Halina

10. Grzelak Kazimiera

11. Kołacki Zenon

DSC 0526-Resizer-700SR

DSC 0699-Resizer-700SR

DSC 1379-Resizer-700SR

DSC 2016-Resizer-700SR

Copyright by gok-lubasz.pl Wszystkie prawa zastrzeżone.